Biała białaczka u dorosłych: typy i leczenie

Biała białaczka u dorosłych: typy i leczenie

Biała białaczka jest rodzajem raka, który dotyka białych krwinek. Chociaż białaczka może się rozwijać u dzieci, istnieje reduslim jak stosować kilka rodzajów stanu, które lekarze najczęściej diagnozują u dorosłych.

Rodzaje białaczki, które mogą wystąpić u dorosłych, obejmują:

 • Przewlekła białaczka limfocytowa (CLL)
 • Przewlekła białaczka szpikowa (CML)
 • Ostra białaczka szpikowa (AML)
 • Ostra białaczka limfoblastyczna (wszystkie)

białaczka może powodować objawy, takie jak zmęczenie, utrata masy ciała, częste zakażenia, niedokrwistość oraz krwawienie lub siniak łatwo.

W tym artykule szczegółowo omawiamy białaczkę u dorosłych, w tym jej objawy , Diagnoza i leczenie.

Uwaga na temat płci i płci

Płeć i płeć istnieją na spektrum. W tym artykule użyje terminów „mężczyzna”, „kobieta” lub oba w odniesieniu do seksu przydzielonego przy urodzeniu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest białaczka?

Białaczka jest rodzajem raka, który wpływa na komórki tworzące krew. Zwykle wpływa na białe krwinki.

Wszystkie komórki krwi w ludzkim ciele rozpoczynają cykl życia jako komórki macierzyste, które są obecne w szpiku kostnym. W miarę dojrzewania krwinek przechodzą różne stadia rozwoju.

Białaczka występuje, gdy jeden typ niedojrzałych komórek krwi i zaczyna rosnąć w niekontrolowanym. Przerost jednego rodzaju tłoczy się z innymi tłumami, powodując szereg objawów.

Białaczka może rozwinąć się w każdym wieku. Some types are more common in adults, while others develop more frequently in children and adolescents.

What types of leukemia occur in adults?

Doctors categorize leukemias based on two broad characteristics: how Szybko rosną, a rodzaj komórek tworzących krew, które wpływają.

niedojrzałe komórki krwi mogą być szpikowate lub limfoidalne. Komórki szpikowe stają się czerwonymi krwinkami, płytkami krwi lub specyficznymi rodzajami białych krwinek. Komórki limfoidalne mogą stać się innymi rodzajami białych krwinek.

białaczka, która wpływa na komórki szpikowe, jest znana jako białaczka szpikowa lub szpikowa, podczas gdy białaczka, która wpływa na komórki limfoidalne, jest znana jako limfoidalna, limfocytowa lub limfoblastyczna.

Rodzaje białaczki najczęstszych u dorosłych obejmują:

cll

CLL jest najczęstszym rodzajem przewlekłej białaczki u dorosłych i rzadko rozwija się u dzieci . Zaczyna się w komórkach limfoidalnych, które stają się limfocytami, które są rodzajem białych krwinek.

W tej przewlekłej, wolno rozwijającej się formie białaczki, komórki rakowe zwykle gromadzą się stopniowo, z wieloma osobami nie doświadczając żadnych objawów przez kilka lat. Może to oznaczać, że nie wymagają leczenia.

W czasie komórki rakowe rozprzestrzeniły się na inne części ciała. W niektórych przypadkach CLL może stać się bardziej agresywnym rakiem, który jest trudny dla lekarzy do leczenia.

AML

AML jest szybko rozwijającym się rodzajem białaczki obejmującej komórki szpikowe. Zwykle wpływa na komórki, które ostatecznie staną się białymi krwinkami, ale może również wpływać na niedojrzałe czerwone krwinki lub płytki krwi.

AML jest najczęstszą ostrą białaczką u dorosłych. Odpowiada za połowę diagnoz białaczki dla osób w wieku 20 lat.

Podczas gdy AML pochodzi ze szpiku kostnego, może szybko rozprzestrzeniać się na inne części ciała, takie jak wątroba, węzły chłonne, śledziona, kręg RORD, mózg lub jądra.

CML

Podobnie jak AML, CML wpływa na komórki szpikowe. Jednak rośnie powoli.

może się rozwijać u każdego, ale występuje głównie u dorosłych. Średni wiek diagnozy wynosi 64 lata.

Wszystkie

Wszystko występuje najczęściej u dzieci, co stanowi 80% wszystkich przypadków. Jednak 20% przypadków białaczki u dorosłych należy do tej kategorii.

Wszystko jest agresywnym, szybko rozwijającym się rodzajem raka, który wpływa na limfoidalne białe krwinki. Objawy

Objawy białaczki u dorosłych mogą się różnić w zależności od rodzaju białaczki, jaką ma osoba. Osoby z przewlekłymi formami mogą nie mieć wielu objawów przez pewien czas.

Ci, którzy to robią, mogą doświadczyć jednego lub więcej z poniższych:

 • Zmęczenie lub zmęczenie
 • Błędność skóry
 • Utrata apetytu
 • Niewyjaśniająca utrata masy ciała
 • Nocne poty
 • Częste lub uporczywe zakażenia
 • Ból kości lub stawów
 • Siniak
 • Czerwone, fioletowe lub brązowe plamy pod skórą
 • Nadmierne krwawienie, takie jak krwawienie z nosa lub ciężkie okresy
 • Obrzęk brzucha, pełnia lub dyskomfort
 • Powiększone węzły chłonne

Czynniki ryzyka

Niektóre czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko ryzyka. Białaczka u dorosłych obejmuje:

 • Doświadczenie narażenia na promieniowanie lub benzen
 • Wcześniej przeszedł chemioterapię
 • mając pewne infekcje wirusowe, takie jak ludzki t-limfotropowy Wirus typu 1
 • Posiadanie zespołu genetycznego, takiego jak zespół Downa, zespół Blooma lub Fanconi Anemia
 • Posiadanie historii innych zaburzeń krwi

p> Częstość występowania białaczki jest wyższa wśród mężczyzn niż kobiet, a prawdopodobieństwo rozwoju białaczki wzrasta wraz z wiekiem.

Diagnoza

w celu diagnozowania białaczki u dorosłych, lekarze zapytają osobę o jej objawy i Może przeprowadzić badanie fizykalne w celu poszukiwania objawów, takich jak zasinienie.

Następnie zalecą testy diagnostyczne, takie jak:

 • Pełna liczba krwi, która może wykryć wysoką lub Niski poziom różnych komórek krwi
 • Biopsja i aspiracja szpiku kostnego, co pozwala lekarzom zbadać niewielką ilość tkanki szpiku kostnego
 • Rozmaz krwi, który lekarze badają pod mikroskopem pod kątem znaków raka
 • Cytometria przepływowa, która analizuje pojedyncze komórki w specjalnej maszynie

lekarz może zdiagnozować białaczkę, jeśli znajdą komórki białaczkowe w próbkach szpiku kostnego.

Aby określić rodzaj i stadium raka, muszą określić, czy komórki są szpikowymi czy limfoidalnymi i jaki procent szpiku kostnego te komórki u P.

Leczenie

Leczenie białaczki zależy od typu, jakie ma osoba. Opcje leczenia mogą obejmować:

 • Chemioterapia
 • Kierowane leki terapeutyczne
 • Transplanty komórek macierzystych

Wszystko wymaga natychmiastowego Leczenie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się białaczki. Może to obejmować intensywną chemioterapię, ukierunkowane leczenie lekami i przeszczep komórek macierzystych.

W przypadku większości form AML głównym leczeniem jest chemioterapia, czasem obok ukierunkowanego leku terapeutycznego. Chirurgia i radioterapia są opcjami leczenia tylko dla określonych okoliczności.

Podstawową formą leczenia CML jest ukierunkowane leki terapeutyczne. Obejmuje to inhibitory kinazy tyrozynowej (TKI), które były przełomem w leczeniu CML. TKI zmniejszają postęp choroby i mogą kontrolować długoterminowe CML, powodując mniej skutków ubocznych niż chemioterapia.

Osoby z CLL mogą nie wymagać leczenia lub nie mogą jej potrzebować przez długi czas. Niektórzy ludzie przeżywają tak długo, jak ogólna populacja. Istnieją leki, które zmniejszają wpływ, jaki ma stan i kontrolują jego objawy. Jednak oprócz przeszczepu komórek macierzystych nie ma leczenia oprócz przeszczepu komórek macierzystych.

kiedy skontaktować się z lekarzem

Osoby powinny szukać wskazówek od pracownika służby zdrowia, jeśli wystąpią którekolwiek z objawów, które mogą wskazywać na białaczkę .

Szczególnie dotyczące objawów obejmują:

 • Niedokrwistość, która powoduje objawy takie jak zmęczenie, osłabienie i kołatanie serca
 • Częste lub ciężkie infekcje
 • Siniak łatwiej niż normalnie
 • Nadmierne krwawienie, takie jak ciężkie krwawienie z nosa
 • Niezwykle ciężkie okresy

Podsumowanie

Białaczka jest postacią raka, która wpływa na komórki tworzące krwi obecne w szpiku kostnym. Może wpływać na komórki szpikowe lub limfoidalne i może rosnąć szybko lub powoli. Lekarze używają tych cech do kategoryzacji rodzaju białaczki, którą ma osoba.

U dorosłych najczęstszym rodzajem białaczki jest CLL. Możliwe są również ostre lub szybko rozwijające się typy.

Białaczka może rozprzestrzeniać się ze szpiku kostnego do krwioobiegu, umożliwiając przejście do innych części ciała. Opcje leczenia różnią się, opcje leczenia, Mogą jednak obejmować chemioterapię, ukierunkowane leki, immunoterapię lub przeszczepy komórek macierzystych.

 • Cancer/Oncology

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z rówieśników Przegląd badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism i stowarzyszeń medycznych. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents