Nedostatek folátu však obecně zůstává v USA vzácný
Tyto zdroje mohou poskytovat B12 požadovaný těm, kteří nekonzumují živočišné produkty, nebo mohou poskytovat další suplementaci, jak stárneme.
Nedostatky vitamínů B
Nedostatek vitamínů, včetně skupiny B, může zvýšit riziko vzniku různých onemocnění, jako jsou zánětlivé, alergické nebo infekční onemocnění.
Nedostatky vitaminu B se objevují po celém světě. Někdy vznikají kvůli nedostatku potravin a nedostatku celkových zdrojů potravy. Nedostatky se však objevují stále více, zejména ve vyspělých zemích, prostě kvůli nedostatku správně vyvážené stravy.
Nedostatek thiaminu (B1)
B1 pomáhá tělu získávat energii z potravy a pomáhá udržovat zdravý nervový systém. Když máme nedostatek B1, může to vést k únavě, slabosti a zažívacím potížím. Kromě toho existují dva stavy způsobené nedostatečným množstvím thiaminu.
- Beriberiho nemoc. Jde o specifickou formu nedostatku thiaminu, která způsobuje poškození vedoucí k bolestem končetin a otokům. Navíc se mohou projevit potíže s dýcháním, abnormální srdeční frekvence nebo dokonce srdeční selhání.
- Wernicke-Korsakoffův syndrom. Způsobuje neurologické příznaky, včetně abnormální chůze, pohybů očí a ztráty paměti.
Osoby s obezitou a abúzus alkoholu mohou mít zvýšené riziko nedostatku B1 .
Nedostatek riboflavinu (B2)
B2 podporuje funkci našich očí, nervového systému a pokožky. Pomáhá také našemu tělu získávat energii z potravy. Američané jsou snadno dostupné v potravinách a zřídka mají nedostatek B2. Nedostatky však mohou způsobit slabost, svědění nebo pálení očí, zánět kůže, bolest, pálení nebo citlivost v ústech a anémii (nízký počet červených krvinek). V závažnějších případech může mít člověk výraznou únavu (letargii), změny osobnosti nebo abnormality mozkových funkcí. Osoby s onemocněním štítné žlázy nebo nutričními nedostatky mohou mít vyšší riziko nízkých hladin riboflavinu.
Nedostatek niacinu (B3)
B3 podporuje pokožku a nervový systém a zároveň uvolňuje energii z našich potravin. Nedostatek niacinu v průmyslových zemích, jako jsou USA, se vyskytuje zřídka, protože je přítomen v mnoha potravinách nebo se do nich přidává. Jedním z rizikových faktorů pro rozvoj deficitu B3 je abúzus alkoholu.
Mezi příznaky nedostatku B3 patří vypadávání vlasů, slabé svaly, pálení v pažích/nohách, abnormální chůze a průjem. Další příznaky mohou zahrnovat bolest hlavy, deprese, závratě, úzkost, problémy s pamětí, agresivitu a dokonce paranoiu nebo halucinace. Ve vzácných případech se může při vystavení slunečnímu záření objevit Pellagra – tmavá šupinatá vyrážka.
Nízké hladiny B3 se pravděpodobněji vyvinou u těch, kteří dodržují restriktivní diety, mají chronické problémy s alkoholem nebo mají rakovinu.
Nedostatek kyseliny pantotenové (B5)
Kyselina pantotenová funguje v různých funkcích, aby pomohla tělu produkovat energii. Dále spojuje B1 a B2 při řízení různých imunitních funkcí hostitele.
U osob s nízkou hladinou B5 můžeme pozorovat určité klinické příznaky, jako je bolest hlavy, potíže se spánkem a vyčerpání (únava). Tento stav je však v USA neobvyklý, pokud člověk nemá genetickou mutaci nebo poruchu GI, která způsobuje špatnou nutriční absorpci. Další příznaky mohou zahrnovat svalové křeče, necitlivost nebo pocit pálení v končetinách, kožní infekci nebo zánět a příznaky GI, jako je zvracení nebo nevolnost.
Nedostatek pyridoxinu (B6)
Tento vitamín se podílí na více než 150 klíčových biochemických reakcích v těle. Takže nedostatky se budou lišit u každého jednotlivce. Pyridoxin hraje klíčovou roli v metabolismu aminokyselin (stavebních bloků bílkovin), sacharidů a tuků. Kromě toho pomáhá tělu produkovat hemoglobin. Tato molekula existuje v našich červených krvinkách. Přenáší kyslík, klíč k dýchání a dalším různým metabolickým procesům, po celém těle.
Nedostatek pyridoxinu (B6) se může projevit jako alergie a revmatoidní artritida (onemocnění související s imunitou), stejně jako neurologické problémy. Ti, kteří nemají B6 (také znám jako pyridoxin, pyridoxamin nebo pyridoxal), mohou vykazovat anémii, podrážděnost, abnormální mentaci, demenci, depresi a dokonce záchvaty.
Rizika nedostatku B6 zahrnují alkoholismus, nedostatek schopnosti absorbovat B6, jak stárneme, a onemocnění ledvin. Ohroženi jsou také ti, kteří mají imunitně zprostředkovaná onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo revmatoidní artritida, a dokonce i ti, kteří užívají antikoncepční léky.
Nedostatek biotinu (B7)
Biotin je nezbytný pro správný metabolismus aminokyselin, mastných kyselin a glukózy (cukru).
Ačkoli jsou v USA vzácné, příznaky nedostatku mohou zahrnovat mastnou, šupinatou vyrážku, pálení končetin, depresi, únavu, záchvaty nebo halucinace. Ti s diabetem typu II a dalšími stavy, které způsobují špatnou rovnováhu glukózy, jsou vystaveni vyššímu riziku tohoto nedostatku.
Nedostatek kyseliny listové (B9)
Folát hraje roli při tvorbě DNA a pomáhá syntetizovat aminokyseliny. Naše červené krvinky také vyžadují vysokou hladinu tohoto vitaminu, takže udržení vysoké hladiny je klíčem k podpoře různých rolí v našem těle.
Mnozí znají folát, protože je to dobře známý vitamín potřebný pro zdraví plodu (reprodukce a vývoj dítěte). Suplementace jako součást novorozeneckého vitaminu je klíčová pro zdraví novorozenců, protože pomáhá předcházet abnormalitám mozku a míchy během vývoje. Suplementace kyselinou listovou (syntetická forma B9) by měla být v ideálním případě zahájena několik měsíců před otěhotněním. To pomáhá zajistit zdravý vývoj dítěte, protože mnoho žen často nemá dostatek B9 z potravy.
Obecně mohou problémy s B9 zahrnovat anémii, problémy s míchou a různé metabolické problémy. Kromě toho se může objevit slabost, ospalost, abnormální srdeční tep, dušnost a vředy v ústech. Nakonec se mohou objevit neurologické změny, jako je demence, změny chování a kognitivní pokles.
Kromě známých problémů s těhotenstvím mohou nízké hladiny B2 a B12 predisponovat k deficitu B9. Poruchy GI, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), zánětlivé onemocnění střev (IBD) a další, které způsobují nesprávnou absorpci živin, mohou také vést k nedostatku. Nedostatek folátu však obecně zůstává v USA vzácný, protože je snadno dostupný v mnoha potravinách.
Nedostatek kobalaminu (B12)
B12 pomáhá při tvorbě červených krvinek a pomáhá udržovat šťastný a zdravý nervový systém. Stejně jako mnoho jiných vitamínů B pomáhá uvolňovat energii z potravy a pomáhá tělu využívat folát.
Nedostatek kobalaminu se může projevit anémií a problémy s nervy, včetně necitlivosti nohou a rukou. Další příznaky mohou zahrnovat neurologické změny, jako je mentální zhoršení nebo změny chování.
Mezi rizikové faktory nedostatku B12 patří snížené vstřebávání živin, vegetariánství a veganství. Ti, kteří mají základní GI stavy, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD), IBS nebo IBD, mohou být také vystaveni vyššímu riziku. Navíc ti, kteří užívají léky, které blokují produkci žaludeční kyseliny, jako je famotidin, omeprazol nebo jiná antacida, mohou mít větší potíže se vstřebáváním tohoto vitamínu.
Máte dostatek vitamínů B?
Jak vidíte, vitamíny B hrají v našem těle zásadní roli a jsou to živiny, bez kterých se neobejdeme. Různé zdroje potravy mohou poskytnout vitamíny, které potřebujeme k udržení správné rovnováhy. Nedostatek správně vyvážené stravy může snadno vést k nedostatkům a mnoha zdravotním problémům.
Pokud máte pocit, že ve vaší stravě chybí vitamíny B, promluvte si s lékařem, abyste zjistili, zda potřebujete suplementaci, a pokud ano, jaká forma je pro vás nejlepší. Ne všechny doplňky jsou si rovné. Ale buďte opatrní; jezte zeleninu a potraviny bohaté na vitamíny B, abyste si zajistili zdravý život.
V dnešní době prakticky každý dodržuje rutinu péče o pleť. Zahrnuje čištění obličeje a používání sér a zvlhčovačů ke zlepšení pleti. A co produkty ženské péče pro vaše soukromé oblasti?
Klíčové věci:
- Správnou ženskou hygienu můžete praktikovat bez použití produktů péče o pleť.
- Každodenní používání teplé vody je perfektní způsob, jak se o svou vulvu postarat.
- Měli byste se vyhnout používání parfémovaných produktů, které obsahují vůně, esenciální oleje nebo parabeny, protože by mohly způsobit podráždění nebo infekci.
Většina lidí neuvažuje o vytvoření režimu péče o svou vulvu a mají pro to dobrý důvod: pokožka je tam jemná a nemělo by se do ní zasahovat. Někteří lidé však pro pocit čistoty a svěžesti používají produkty ženské hygieny, včetně intimních čisticích prostředků, ubrousků, sprch a dokonce i deodorantů.
Jak byste se měli starat o svou vulvu a vagínu?
Vulva funguje jako otvor do pochvy a poskytuje bariéru proti bakteriím a jiným mikrobům, které by mohly vstoupit do pochvy a narušit její jemnou rovnováhu pH. V ideálním případě by se vulva měla čistit pouze teplou vodou. Vzhledem k tomu, že pochva se může samočistit sekrecí výtoku, čištění vnitřku pochvy se nikdy nedoporučuje. Navíc není třeba používat žádné hydratační nebo exfoliační hydratační krémy a séra, aby byla vaše vulva zdravá. I přesto někdy nastanou situace, kdy můžete mít pocit, že vám voda nestačí. V tomto případě některé produkty nebudou dráždit pokožku tam dole, které můžete použít.
Kdy můžete používat ženské produkty?
Neuspokojivý smysl pro hygienu
Jak již bylo zmíněno, dokonalým způsobem čištění vulvy je použití teplé vody. Ale aktivní lidé často hromadí hodně potu a bakterií, takže cítí potřebu používat něco víc než vodu. V této situaci můžete použít jemné mycí prostředky nebo mýdla, která se blíží vaginálnímu pH a neobsahují žádné dráždivé přísady, jako jsou esenciální oleje, vůně a parabeny.
Vaginální suchost
Atrofická vaginitida je onemocnění, kdy se výstelka pochvy stává tenčí a sušší kvůli nedostatku estrogenu. Spolu s častým močením a infekcemi močových cest patří mezi běžné příznaky pálení, svědění, špinění a bolest při sexu. K tomu obvykle dochází v letech po menopauze, po porodu, při kojení, při užívání některých léků, které snižují hladinu estrogenu, po chirurgickém odstranění vaječníků nebo po chemoterapii.